Legal Notice & Terms of Service

Yasal Uyarı ve Hizmet Şartları

 

(Eng.) 1 - Overview

This website is operated by alef. Throughout the site, the terms “we”, “us” and “our” refer to alef. Alef offers this website, including all information, tools, and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies, and notices stated here.

Alef is the exclusive owner of the website www.alef.com.tr. The website contains information regarding the atelier of Alef, its history, its news, its shops, its sales points and its jewelry products.

By visiting our site and/ or purchasing something from us, you engage in our “Service” and agree to be bound by the following terms and conditions (“Terms of Service”, “Terms”), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms of Service apply to all users of the site, including without limitation users who are browsers, vendors, customers, merchants, and/ or contributors of content.

Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.

Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms of Service. You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.

Our store is hosted on Shopify Inc. They provide us with the online e-commerce platform that allows us to sell our products and services to you.

(Tur.) 1 - Genel Bakış

Bu web sitesi alef tarafından yönetilmektedir. Site genelinde “biz”, “bize” ve “bizim” terimleri alef'i ifade eder. Alef, burada belirtilen tüm şartları, koşulları, politikaları ve bildirimleri kabul etmeniz koşuluyla, bu siteden sağlanan tüm bilgiler, araçlar ve hizmetler dahil olmak üzere bu web sitesini size, kullanıcıya sunmaktadır.

Alef, www.alef.com.tr web sitesinin münhasır sahibidir. Web sitesinde Alef'in atölyesi, tarihi, haberleri, ofisleri, satış noktaları ve mücevher ürünleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sitemizi ziyaret ederek ve/veya bizden bir şey satın alarak, "Hizmetimize" dahil oluyorsunuz ve bu ek hüküm ve koşullar ve politikalar da dahil olmak üzere aşağıdaki hüküm ve koşullara ("Hizmet Şartları", "Şartlar") bağlı olmayı kabul ediyorsunuz. Burada atıfta bulunulan site ziyaretleriniz ve/veya satın almalarınız hiper bağlantı tarafından sağlanan ek hükümler , koşullar ve politikalara dahildir. Bu Hizmet Şartları, tarayıcılar, satıcılar, müşteriler, tüccarlar ve/veya içeriğe katkıda bulunan kullanıcılar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere sitenin tüm kullanıcıları için geçerlidir.

Lütfen web sitemize erişmeden veya web sitemizi kullanmadan önce bu Hizmet Koşullarını dikkatlice okuyun. Sitenin herhangi bir bölümüne erişerek veya kullanarak, bu Hizmet Koşullarına bağlı kalmayı kabul edersiniz. Bu sözleşmenin tüm hüküm ve koşullarını kabul etmiyorsanız, web sitesine erişemez veya herhangi bir hizmeti kullanamazsınız. Bu Hizmet Koşulları bir teklif olarak kabul edilirse, kabul açıkça bu Hizmet Koşulları ile sınırlıdır.

Mevcut mağazaya eklenen tüm yeni özellikler veya araçlar da Hizmet Koşullarına tabi olacaktır. Hizmet Şartlarının en güncel sürümünü istediğiniz zaman bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Web sitemizde güncellemeler ve/veya değişiklikler yayınlayarak bu Hizmet Koşullarının herhangi bir bölümünü güncelleme, değiştirme veya değiştirme hakkını saklı tutarız. Değişiklikler için bu sayfayı periyodik olarak kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir değişikliğin yayınlanmasının ardından web sitesini kullanmaya veya siteye erişmeye devam etmeniz, bu değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Mağazamız Shopify Inc'de barındırılmaktadır. Bize ürün ve hizmetlerimizi size satış yapmamıza olanak tanıyan çevrimiçi e-ticaret platformunu sağlar.

 

(Eng.) 2 - Intellectual Property Rights

This Site and its contents are protected by copyright, trademarks and/or other intellectual property rights and are the exclusive property of Alef or are used with the permissions of their owners. Such content includes but is not limited to, all photographs, images, illustrations, texts, multimedia (graphic, audio, and video), logos as well software used for the design and the function of the Site. All trademarks displayed on the Site are trademarks of Alef. All rights are reserved. The data contained on this Site is presented for information and promotion purposes only. This Site is intended solely for private, personal and non-commercial use. You may download or reproduce information appearing on this Site solely for personal and non-commercial purposes. The downloading or reproduction of any document or software gives you no right, title or interest with respect to such documents or software. With the exception of personal and non-commercial use, you are prohibited from reproducing, publishing, transmitting, disseminating, displaying, erasing, deleting, adding to or modifying in any way whatsoever, creating derivative works from, selling or participating in the sale of any part of this Site, any material contained on this Site or any related software. Any other use of the content of this Site, including its reproduction for purposes other than your personal non-commercial use, modification, dissemination or reproduction, without Alef's prior written consent, is strictly forbidden.

 

Credits

Products' Design and Craft by Yesim Yuksek
Web Design and development by Ege Yuksek
Graphic Design by Kemal Coslu
Products’ photos by Yesim & Ege Yuksek
Campaign studio photos by Aysegul Erbek
Rings published in "500 Wedding Rings" and "21th Century Jewelry" book photos by Adil Gumusoglu

(Tur.) 3 - Fikri Mülkiyet Hakları

Bu Site ve içeriği telif hakları, ticari markalar ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ile korunmaktadır ve Alef'in münhasır mülkiyetindedir veya sahiplerinin izinleriyle kullanılmaktadır. Bu tür içerik, bunlarla sınırlı olmamak üzere, tüm fotoğrafları, resimleri, illüstrasyonları, metinleri, multimedyayı (grafik, ses ve video), logoları ve Sitenin tasarımı ve işlevi için kullanılan yazılımları içerir. Sitede görüntülenen tüm ticari markalar Alef'in ticari markalarıdır. Tüm hakları saklıdır. Bu Sitede yer alan veriler sadece bilgilendirme ve tanıtım amaçlı sunulmaktadır. Bu Site yalnızca özel, kişisel ve ticari olmayan kullanım için tasarlanmıştır. Bu Sitede görünen bilgileri yalnızca kişisel ve ticari olmayan amaçlarla indirebilir veya çoğaltabilirsiniz. Herhangi bir belge veya yazılımın indirilmesi veya çoğaltılması size bu tür belgeler veya yazılımlarla ilgili hiçbir hak, ünvan veya menfaat sağlamaz. Kişisel ve ticari olmayan kullanım hariç olmak üzere, herhangi bir şekilde çoğaltmanız, yayınlamanız, iletmeniz, yaymanız, görüntülemeniz, silmeniz, ekleme yapmanız veya herhangi bir şekilde değişiklik yapmanız, bunlardan türev çalışmalar oluşturmanız, satmanız veya satışına katılmanız yasaktır. Bu Sitenin herhangi bir kısmı, bu Sitede yer alan herhangi bir materyal veya herhangi bir ilgili yazılım, alef'in önceden yazılı izni olmadan ticari olmayan kişisel kullanımınız, değiştirmeniz, yaymanız veya çoğaltmanız dışındaki amaçlarla çoğaltılması da dahil olmak üzere bu Site içeriğinin başka herhangi bir şekilde kullanılması kesinlikle yasaktır.

Krediler

Ürün Tasarım ve Üretimi: Yeşim Yüksek
Web Tasarım ve Uygulama: Ege Yüksek
Logo ve Kimlik Tasarım: Kemal Coşlu
Ürün Fotoğrafları: Yeşim & Ege Yüksek
Stüdyo Fotoğrafları: Ayşegül Erbek
500 Wedding Rings" and "21th Century Jewelry" Kitap Fotoğraflar: Adil Gümüşoğlu

 

Terms of Service / Hizmet Şartları

 

(Eng.) 1- Online Store Terms

By agreeing to these Terms of Service, you represent that you are at least the age of majority in your state or province of residence, or that you are the age of majority in your state or province of residence and you have given us your consent to allow any of your minor dependents to use this site.

You may not use our products for any illegal or unauthorized purpose nor may you, in the use of the Service, violate any laws in your jurisdiction (including but not limited to copyright laws).

You must not transmit any worms or viruses or any code of a destructive nature.
A breach or violation of any of the Terms will result in an immediate termination of your Services.

(Tur.) 1- Çevrimiçi Mağaza Koşulları

Bu Hizmet Koşullarını kabul ederek, ikamet ettiğiniz eyalet veya ilde reşit yaşta olduğunuzu veya ikamet ettiğiniz eyalet veya ilde reşit olduğunuzu ve bize izin verdiğinizi beyan edersiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz küçük kişilerden herhangi birinin bu siteyi kullanmasına izin vermeyin.

Ürünlerimizi herhangi bir yasa dışı veya yetkisiz amaç için kullanamazsınız veya Hizmetin kullanımında yargı alanınızdaki herhangi bir yasayı (telif hakkı yasaları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) ihlal edemezsiniz.

Herhangi bir solucan veya virüs veya yıkıcı nitelikte herhangi bir kod iletmemelisiniz. Şartlardan herhangi birinin ihlali, Hizmetlerinizin derhal feshedilmesine neden olacaktır.

 

(Eng.) 2 - General Conditions 


We reserve the right to refuse service to anyone for any reason at any time.

You understand that your content (not including credit card information), may be transferred unencrypted and involve (a) transmissions over various networks; and (b) changes to conform and adapt to technical requirements of connecting networks or devices. Credit card information is always encrypted during transfer over networks.

You agree not to reproduce, duplicate, copy, sell, resell or exploit any portion of the Service, use of the Service, or access to the Service or any contact on the website through which the service is provided, without express wrote permission by us.

The headings used in this agreement are included for convenience only and will not limit or otherwise affect these Terms.

(Tur.) 2 - Genel Koşullar

Herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle herhangi birine hizmeti reddetme hakkımızı saklı tutarız.

İçeriğinizin (kredi kartı bilgileri dahil değil) şifrelenmemiş olarak aktarılabileceğini ve (a) çeşitli ağlar üzerinden aktarımlar; ve (b) bağlanan ağların veya cihazların teknik gereksinimlerine uyum sağlamak ve bunlara uyum sağlamak için yapılan değişiklikler, ağlar üzerinden aktarım sırasında kredi kartı bilgileri her zaman şifrelenir.

Hizmetin herhangi bir bölümünü, Hizmetin kullanımını veya Hizmete veya hizmetin sağlandığı web sitesindeki herhangi bir iletişime erişimi, tarafımızdan açık yazılı izin olmaksızın çoğaltmamayı, kopyalamamayı, satmamayı, yeniden satmamayı veya istismar etmemeyi kabul etmektesiniz.

Bu sözleşmede kullanılan başlıklar yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla eklenmiştir ve bu Koşulları sınırlamayacak veya başka bir şekilde etkilemeyecektir.


(Eng.) 3 - Accuracy, Completeness, and Timeliness of Information 


We are not responsible if information made available on this site is not accurate, complete or current. The material on this site is provided for general information only and should not be relied upon or used as the sole basis for making decisions without consulting primary, more accurate, more complete or more timely sources of information. Any reliance on the material on this site is at your own risk.

This site may contain certain historical information. Historical information, necessarily, is not current and is provided for your reference only. We reserve the right to modify the contents of this site at any time, but we have no obligation to update any information on our site. You agree that it is your responsibility to monitor changes to our site.

(Tur.) 3 - Bilgilerin Doğruluğu, Tamlığı ve Zamanında Olma

Bu sitede sunulan bilgilerin doğru, eksiksiz veya güncel olmamasından sorumlu değiliz. Bu sitedeki materyal yalnızca genel bilgi amaçlıdır ve birincil, daha doğru, daha eksiksiz veya daha güncel bilgi kaynaklarına danışılmadan karar vermek için tek dayanak olarak kullanılmamalı veya güvenilmemelidir. Bu sitedeki materyale güvenmenin riski size aittir.

Bu site belirli tarihi bilgiler içerebilir. Tarihsel bilgiler, mutlaka güncel değildir ve yalnızca referansınız için verilmiştir. Bu sitenin içeriğini herhangi bir zamanda değiştirme hakkımız saklıdır, ancak sitemizdeki herhangi bir bilgiyi güncelleme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemizdeki değişiklikleri izlemenin sizin sorumluluğunuzda olduğunu kabul etmektesiniz.

 

(Eng.) 4 - Modifications to the Service and Prices

Prices for our products are subject to change without notice.
We reserve the right at any time to modify or discontinue the Service (or any part or content thereof) without notice at any time.

We shall not be liable to you or to any third-party for any modification, price change, suspension or discontinuance of the Service.

(Tur.) 4 - Hizmette ve Fiyatlarda Yapılan Değişiklikler

Ürünlerimizin fiyatları haber verilmeksizin değiştirilebilir.
Hizmeti (veya herhangi bir bölümünü veya içeri
ğini) herhangi bir zamanda herhangi bir bildirimde bulunmaksızın değiştirme veya durdurma hakkını saklı tutarız.

Hizmetin herhangi bir şekilde değiştirilmesi, fiyat değişikliği, askıya alınması veya durdurulmasından dolayı size veya herhangi bir üçüncü tarafa karşı sorumlu olmayacağız.

(Eng.) 5 - Products or Services (if applicable) 


Certain products or services may be available exclusively online through the website. These products or services may have limited quantities and are subject to return or exchange only according to our Return Policy.


We have made every effort to display as accurately as possible the colors and images of our products that appear at the store. We cannot guarantee that your computer monitor's display of any color will be accurate.

We reserve the right but are not obligated, to limit the sales of our products or Services to any person, geographic region or jurisdiction. We may exercise this right on a case-by- case basis. We reserve the right to limit the quantities of any products or services that we offer. All descriptions of products or product pricing are subject to change at any time without notice, at the sole discretion of us. We reserve the right to discontinue any product at any time. Any offer for any product or service made on this site is void where prohibited.

We do not warrant that the quality of any products, services, information, or other material purchased or obtained by you will meet your expectations, or that any errors in the Service will be corrected.

(Tur.) 5 - Ürünler veya Hizmetler (varsa)

Belirli ürünler veya hizmetler, yalnızca web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak sunulabilir. Bu ürün veya hizmetler sınırlı sayıda olabilir ve yalnızca İade Politikamıza göre iade veya değişime tabidir.

Ürünlerimizin mağazada görünen renklerini ve resimlerini mümkün olduğunca doğru bir şekilde sergilemek için her türlü çabayı gösterdik. Bilgisayar monitörünüzün herhangi bir renkteki görüntüsünün doğru olacağını garanti edemeyiz.

Ürünlerimizin veya Hizmetlerimizin satışını herhangi bir kişi, coğrafi bölge veya yargı alanıyla sınırlama hakkımızı saklı tutuyoruz, ancak buna mecbur değiliz. Bu hakkı duruma göre kullanabiliriz. Sunduğumuz herhangi bir ürün veya hizmetin miktarını sınırlama hakkımızı saklı tutarız. Ürünlerin tüm açıklamaları veya ürün fiyatlandırması, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir zamanda önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir ürünü herhangi bir zamanda durdurma hakkımız saklıdır. Bu sitede yapılan herhangi bir ürün veya hizmet için yapılan herhangi bir teklif, yasak olduğu durumlarda geçersizdir.

Tarafınızdan satın alınan veya elde edilen herhangi bir ürün, hizmet, bilgi veya diğer malzemenin kalitesinin beklentilerinizi karşılayacağını veya Hizmetteki hataların düzeltileceğini garanti etmiyoruz.

 

(Eng.) 6 - Accuracy of Billing and Account Information

We reserve the right to refuse any order you place with us. We may, in our sole discretion, limit or cancel quantities purchased per person, per household or per order. These restrictions may include orders placed by or under the same customer account, the same credit card, and/or orders that use the same billing and/or shipping address. In the event that we make a change to or cancel an order, we may attempt to notify you by contacting the e-mail and/or billing address/phone number provided at the time the order was made. We reserve the right to limit or prohibit orders that, in our sole judgment, appear to be placed by dealers, resellers or distributors.


You agree to provide current, complete and accurate purchase and account information for all purchases made at our store. You agree to promptly update your account and other information, including your email address and credit card numbers and expiration dates so that we can complete your transactions and contact you as needed.


For more detail, please review our Returns Policy.
 

(Tur.) 6 - Fatura ve Hesap Bilgilerinin Doğruluğu

Bize verdiğiniz herhangi bir siparişi reddetme hakkımız saklıdır. Tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, kişi başına, hane başına veya sipariş başına satın alınan miktarları sınırlayabilir veya iptal edebiliriz. Bu kısıtlamalar, aynı müşteri hesabı, aynı kredi kartı ve/veya aynı fatura ve/veya sevkiyat adresini kullanan siparişler tarafından veya altında verilen siparişleri içerebilir. Bir siparişi değiştirmemiz veya iptal etmemiz durumunda, siparişin verildiği sırada verilen e-posta ve/veya fatura adresi/telefon numarası ile iletişime geçerek sizi bilgilendirmeye çalışabiliriz. Kendi kararımıza göre bayiler veya distribütörler tarafından verilmiş gibi görünen siparişleri sınırlama veya yasaklama hakkımızı saklı tutarız.

Mağazamızda yapılan tüm satın alma işlemleri için güncel, eksiksiz ve doğru satın alma ve hesap bilgilerini vermeyi kabul etmektesiniz. İşlemlerinizi tamamlayabilmemiz ve gerektiğinde sizinle iletişim kurabilmemiz için hesabınızı ve e-posta adresiniz, kredi kartı numaralarınız ve son kullanma tarihleri dahil olmak üzere diğer bilgileri derhal güncellemeyi kabul etmektesiniz.

Daha fazla ayrıntı için lütfen İade Politikamızı inceleyin.

 

(Eng.) 7 - Optional Tools 


We may provide you with access to third-party tools over which we neither monitor nor have any control nor input.

You acknowledge and agree that we provide access to such tools ”as is” and “as available” without any warranties, representations or conditions of any kind and without any endorsement. We shall have no liability whatsoever arising from or relating to your use of optional third-party tools.

Any use by you of optional tools offered through the site is entirely at your own risk and discretion and you should ensure that you are familiar with and approve of the terms on which tools are provided by the relevant third-party provider(s).

We may also, in the future, offer new services and/or features through the website (including, the release of new tools and resources). Such new features and/or services shall also be subject to these Terms of Service.

(Tur.) 7 - İsteğe Bağlı Araçlar

Size, üzerinde herhangi bir kontrol veya girdiye sahip olmadığımız veya izlemediğimiz üçüncü taraf araçlara erişim sağlayabiliriz.

Bu tür araçlara "olduğu gibi" ve "mümkün olduğu şekilde" herhangi bir garanti, beyan veya koşul olmaksızın ve herhangi bir onay olmaksızın erişim sağladığımızı kabul ve beyan etmektesiniz. İsteğe bağlı üçüncü taraf araçlarını kullanımınızdan kaynaklanan veya bunlarla ilgili hiçbir sorumluluğumuz olmayacaktır.

Site aracılığıyla sunulan isteğe bağlı araçların tarafınızca kullanılmasının riski ve takdir yetkisi tamamen size aittir ve ilgili üçüncü taraf sağlayıcı(lar) tarafından sağlanan araçların şartlarını bildiğinizden ve bunları onayladığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca gelecekte web sitesi aracılığıyla yeni hizmetler ve/veya özellikler de sunabiliriz (yeni araçların ve kaynakların yayınlanması dahil). Bu tür yeni özellikler ve/veya hizmetler de bu Hizmet Koşullarına tabi olacaktır.

(Eng.) 8 - Third-Party Links

Certain content, products, and services available via our Service may include materials from third-parties.

Third-party links on this site may direct you to third-party websites that are not affiliated with us. We are not responsible for examining or evaluating the content or accuracy and we do not warrant and will not have any liability or responsibility for any third-party materials or websites, or for any other materials, products, or services of third-parties.

We are not liable for any harm or damages related to the purchase or use of goods, services, resources, content, or any other transactions made in connection with any third- party websites. Please review carefully the third-party's policies and practices and make

sure you understand them before you engage in any transaction. Complaints, claims, concerns, or questions regarding third-party products should be directed to the third-party.

(Tur.) 8 - Üçüncü Taraf Bağlantıları

Hizmetimiz aracılığıyla sağlanan belirli içerik, ürünler ve hizmetler, üçüncü taraflardan gelen materyalleri içerebilir.

Bu sitedeki üçüncü şahıs bağlantıları, sizi bizimle bağlantılı olmayan üçüncü şahıs web sitelerine yönlendirebilir. İçeriğin veya doğruluğun incelenmesinden veya değerlendirilmesinden sorumlu değiliz ve herhangi bir üçüncü şahıs materyali veya web sitesi veya üçüncü şahısların diğer materyalleri, ürünleri veya hizmetleri için herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Malların, hizmetlerin, kaynakların, içeriğin veya herhangi bir üçüncü taraf web sitesiyle bağlantılı olarak yapılan diğer işlemlerin satın alınması veya kullanılmasıyla ilgili herhangi bir zarar veya hasardan sorumlu değiliz. Lütfen üçüncü tarafların politikalarını ve uygulamalarını dikkatlice inceleyin ve herhangi bir işlem yapmadan önce bunları anladığınızdan emin olun. Üçüncü taraf ürünleriyle ilgili şikayetler, iddialar, endişeler veya sorular üçüncü tarafa yönlendirilmelidir.

(Eng.) 9 - User Comments, Feedback, and Other Submissions

If, at our request, you send certain specific submissions (for example contest entries) or without a request from us you send creative ideas, suggestions, proposals, plans, or other materials, whether online, by email, by postal mail, or otherwise (collectively, 'comments'), you agree that we may, at any time, without restriction, edit, copy, publish, distribute, translate and otherwise use in any medium any comments that you forward to us. We are and shall be under no obligation (1) to maintain any comments in confidence; (2) to pay compensation for any comments; or (3) to respond to any comments.

We may, but have no obligation to, monitor, edit or remove content that we determine in our sole discretion are unlawful, offensive, threatening, libelous, defamatory, pornographic, obscene or otherwise objectionable or violates any party’s intellectual property or these Terms of Service.

You agree that your comments will not violate any right of any third-party, including copyright, trademark, privacy, personality or other personal or proprietary right. You further agree that your comments will not contain libelous or otherwise unlawful, abusive or obscene material, or contain any computer virus or other malware that could in any way affect the operation of the Service or any related website. You may not use a false e-mail address, pretend to be someone other than yourself, or otherwise mislead us or third- parties as to the origin of any comments. You are solely responsible for any comments you make and their accuracy. We take no responsibility and assume no liability for any comments posted by you or any third-party.

 

(Tur.) 9 - Kullanıcı Yorumları, Geri Bildirim ve Diğer Gönderiler

İsteğimiz üzerine belirli gönderiler (örneğin yarışma girişleri) gönderirseniz veya bizden bir talep olmadan yaratıcı fikirler, öneriler, teklifler, planlar veya diğer materyalleri ister çevrimiçi, ister e-posta, posta veya başka bir şekilde gönderirseniz (topluca 'yorumlar'), bize ilettiğiniz yorumları herhangi bir zamanda herhangi bir kısıtlama olmaksızın düzenleyebileceğimizi, kopyalayabileceğimizi, yayınlayabileceğimizi, dağıtabileceğimizi, tercüme edebileceğimizi ve herhangi bir ortamda kullanabileceğimizi kabul etmektesiniz; (1) herhangi bir yorumu gizli tutmak; (2) herhangi bir yorum için tazminat ödemek; veya (3) herhangi bir yoruma yanıt vermek için.

Tamamen kendi takdirimize bağlı olarak yasadışı, saldırgan, tehdit edici, iftira niteliğinde, karalayıcı, pornografik, müstehcen veya başka bir şekilde sakıncalı olduğunu veya herhangi bir tarafın fikri mülkiyetini veya bu Hizmet Koşullarını ihlal ettiğini belirlediğimiz içeriği izleme, düzenleme veya kaldırma yükümlülüğümüz yoktur.

Yorumlarınızın telif hakkı, ticari marka, mahremiyet, kişilik veya diğer kişisel veya mülkiyet hakları dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü şahsın hakkını ihlal etmeyeceğini kabul etmektesiniz. Ayrıca yorumlarınızın iftira niteliğinde veya başka bir şekilde yasa dışı, küfürlü veya müstehcen materyal içermediğini veya Hizmetin veya ilgili herhangi bir web sitesinin çalışmasını herhangi bir şekilde etkileyebilecek herhangi bir bilgisayar virüsü veya başka kötü amaçlı yazılım içermediğini kabul edersiniz. Yanlış bir e-posta adresi kullanamaz, kendinizden başka biriymiş gibi davranamaz veya herhangi bir yorumun kaynağı konusunda bizi veya üçüncü şahısları yanlış yönlendiremezsiniz. Yaptığınız tüm yorumlardan ve bunların doğruluğundan yalnızca siz sorumlusunuz. Sizin veya herhangi bir üçüncü şahıs tarafından gönderilen herhangi bir yorum için hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz ve hiçbir yükümlülük kabul etmiyoruz.

(Eng.) 10 - Personal Information

Your submission of personal information through the store is governed by our Privacy Policy. 

(Tur.) 10 - Kişisel Bilgiler

Mağaza aracılığıyla kişisel bilgilerinizi göndermeniz, Gizlilik Politikamıza tabidir. 

(Eng.) 11 - Errors, Inaccuracies, and Omissions 


Occasionally there may be information on our site or in the Service that contains typographical errors, inaccuracies or omissions that may relate to product descriptions, pricing, promotions, offers, product shipping charges, transit times and availability. We reserve the right to correct any errors, inaccuracies or omissions, and to change or update information or cancel orders if any information in the Service or on any related website is inaccurate at any time without prior notice (including after you have submitted your order).

We undertake no obligation to update, amend or clarify information in the Service or on any related website, including without limitation, pricing information, except as required by law. No specified update or refresh date applied in the Service or on any related website should be taken to indicate that all information in the Service or on any related website has been modified or updated.

(Tur.) 11 - Hatalar, Hatalar ve İhmaller

Zaman zaman sitemizde veya Hizmette ürün açıklamaları, fiyatlandırma, promosyonlar, teklifler, ürün nakliye ücretleri, nakliye süreleri ve bulunabilirlik ile ilgili olabilecek yazım hataları, yanlışlıklar veya eksiklikler içeren bilgiler olabilir. Hizmetteki veya ilgili herhangi bir web sitesindeki herhangi bir bilginin yanlış olması durumunda, herhangi bir zamanda önceden bildirimde bulunmaksızın (siparişinizi gönderdikten sonra da dahil olmak üzere) herhangi bir hatayı, yanlışğı veya ihmali düzeltme ve bilgileri değiştirme veya güncelleme veya siparişleri iptal etme hakkını saklı tutarız.

Hizmetteki veya herhangi bir ilgili web sitesindeki bilgileri, bunlarla sınırlı olmamak üzere, fiyatlandırma bilgileri de dahil olmak üzere, yasaların gerektirdiği durumlar dışında güncelleme, değiştirme veya netleştirme yükümlülüğünü üstlenmiyoruz. Hizmette veya ilgili herhangi bir web sitesinde uygulanan belirli bir güncelleme veya yenileme tarihi, Hizmetteki veya ilgili herhangi bir web sitesindeki tüm bilgilerin değiştirildiğini veya güncellendiğini belirtmek için alınmamalıdır.


 


(Eng.) 12 - Prohibited Uses 


In addition to other prohibitions as set forth in the Terms of Service, you are prohibited from using the site or its content: (a) for any unlawful purpose; (b) to solicit others to perform or participate in any unlawful acts; (c) to violate any international, federal, provincial or state regulations, rules, laws, or local ordinances; (d) to infringe upon or violate our intellectual property rights or the intellectual property rights of others; (e) to harass, abuse, insult, harm, defame, slander, disparage, intimidate, or discriminate based on gender, sexual orientation, religion, ethnicity, race, age, national origin, or disability; (f) to submit false or misleading information; (g) to upload or transmit viruses or any other type of malicious code that will or may be used in any way that will affect the functionality or operation of the Service or of any related website, other websites, or the Internet; (h) to collect or track the personal information of others; (i) to spam, phish, pharm, pretext, spider, crawl, or scrape; (j) for any obscene or immoral purpose; or (k) to interfere with or circumvent the security features of the Service or any related website, other websites, or the Internet. We reserve the right to terminate your use of the Service or any related website for violating any of the prohibited uses.

(Tur.) 12 - Yasak Kullanımlar

Hizmet Şartlarında belirtilen diğer yasaklara ek olarak, siteyi veya içeriğini kullanmanız yasaktır: (a) herhangi bir yasa dışı amaç için; (b) başkalarını herhangi bir yasa dışı eylemde bulunmaya veya katılmaya teşvik etmek; (c) herhangi bir uluslararası, federal, eyalet düzenlemesini, kuralı, kanunu veya yerel düzenlemeyi ihlal etmek; (d) fikri mülkiyet haklarımızı veya başkalarının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek; (e) taciz etmek, suistimal etmek, hakaret etmek, zarar vermek, karalamak, iftira etmek, küçük düşürmek, korkutmak

veya cinsiyet, cinsel yönelim, din, etnik köken, ırk, yaş, ulusal köken veya engellilik temelinde ayrımcılık yapmak; (f) yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek; (g) Hizmetin veya ilgili herhangi bir web sitesinin, diğer web sitelerinin veya İnternet'in işlevselliğini veya çalışmasını etkileyecek veya kullanılabilecek virüsleri veya diğer herhangi bir kötü amaçlı kodu yüklemek veya iletmek; (h) başkalarının kişisel bilgilerini toplamak veya izlemek; (i) istenmeyen e-posta, kimlik avı, pharm, bahane, örümcek, gezinme veya kazıma; (j) herhangi bir müstehcen veya ahlaksız amaç için; veya (k) Hizmetin veya ilgili herhangi bir web sitesinin, diğer web sitelerinin veya İnternet'in güvenlik özelliklerine müdahale etmek veya bunları atlatmak. Yasaklanmış kullanımlardan herhangi birini ihlal ettiğiniz için Hizmeti veya ilgili herhangi bir web sitesini kullanımınızı sonlandırma hakkımızı saklı tutuyoruz.


 


(Eng.) 13 - Disclaimer of Warranties; Limitation of Liability


We do not guarantee, represent or warrant that your use of our service will be uninterrupted, timely, secure or error-free.

We do not warrant that the results that may be obtained from the use of the service will be accurate or reliable.

You agree that from time to time we may remove the service for indefinite periods of time or cancel the service at any time, without notice to you.

You expressly agree that your use of, or inability to use, the service is at your sole risk. The service and all products and services delivered to you through the service are (except as expressly stated by us) provided 'as is' and 'as available' for your use, without any representation, warranties or conditions of any kind, either express or implied, including all implied warranties or conditions of merchantability, merchantable quality, fitness for a particular purpose, durability, title, and non-infringement.

In no case shall alef, our directors, officers, employees, affiliates, agents, contractors, interns, suppliers, service providers or licensors be liable for any injury, loss, claim, or any direct, indirect, incidental, punitive, special, or consequential damages of any kind, including, without limitation lost profits, lost revenue, lost savings, loss of data, replacement costs, or any similar damages, whether based in contract, tort (including negligence), strict liability or otherwise, arising from your use of any of the service or any products procured using the service, or for any other claim related in any way to your use of the service or any product, including, but not limited to, any errors or omissions in any content, or any loss or damage of any kind incurred as a result of the use of the service or any content (or product) posted, transmitted, or otherwise made available via the service, even if advised of their possibility. Because some states or jurisdictions do not allow the exclusion or the limitation of liability for consequential or incidental damages, in such states or jurisdictions, our liability shall be limited to the maximum extent permitted by law.

(Tur.) 13 - Garantilerin Reddi; Sorumluluğun Sınırlandırılması

Hizmetimizi kullanımınızın kesintisiz, zamanında, güvenli veya hatasız olacağını garanti, beyan veya taahhüt etmiyoruz.

Hizmetin kullanımından elde edilebilecek sonuçların doğru veya güvenilir olacağını garanti etmiyoruz.

Zaman zaman size bildirimde bulunmaksızın hizmeti süresiz olarak kaldırabileceğimizi veya herhangi bir zamanda hizmeti iptal edebileceğimizi kabul etmektesiniz.

Hizmeti kullanımınızın veya kullanamamanızın riskinin tamamen size ait olduğunu açıkça kabul etmektesiniz. Hizmet aracılığıyla size sunulan hizmet ve tüm ürünler ve hizmetler (bizim tarafımızdan açıkça belirtilenler dışında) kullanımınız için 'olduğu gibi' ve 'mevcut olduğu gibi', açık veya net herhangi bir beyan, garanti veya koşul olmaksızın sağlanır. satılabilirlik, satılabilir kalite, belirli bir amaca uygunluk, dayanıklılık, unvan ve ihlal etmemeye ilişkin tüm zımni garantiler veya koşullar dahil olmak üzere zımnidir.

Alef, yöneticilerimiz, memurlarımız, çalışanlarımız, bağlı kuruluşlarımız, acentelerimiz, yüklenicilerimiz, stajyerlerimiz, tedarikçilerimiz, hizmet sağlayıcılarımız veya lisans verenlerimiz hiçbir şekilde herhangi bir yaralanma, kayıp, hak talebi veya herhangi bir doğrudan, dolaylı, tesadüfi, cezai, özel veya herhangi bir sınırlama olmaksızın, kar kaybı, gelir kaybı, tasarruf kaybı, veri kaybı, değiştirme maliyetleri veya sözleşmeye, haksız fiile (ihmal dahil), kusursuz sorumluluğa veya başka bir nedenle dayanan benzer zararlar dahil olmak üzere, sizin tarafınızdan kaynaklanan her türlü dolaylı zarar, herhangi bir hizmetin veya hizmet kullanılarak satın alınan herhangi bir ürünün kullanımı veya herhangi bir içerikteki hatalar veya eksiklikler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hizmeti veya herhangi bir ürünü kullanımınızla ilgili herhangi bir başka iddia için Hizmetin veya hizmet aracılığıyla gönderilen, iletilen veya başka bir şekilde kullanıma sunulan herhangi bir içeriğin (veya ürünün) kullanılması sonucunda ortaya çıkan her türlü kayıp veya hasar, olasılıkları önceden bildirilmiş olsa bile, bazı eyaletler veya yargı bölgeleri, dolaylı veya arızi zararlar için sorumluluğun hariç tutulmasına veya sınırlandırılmasına izin vermediğinden, bu tür eyaletlerde veya yargı alanlarında sorumluluğumuz yasaların izin verdiği azami ölçüde sınırlı olacaktır.


(Eng.) 14 - Indemnification

You agree to indemnify, defend and hold harmless alef and our parent, subsidiaries, affiliates, partners, officers, directors, agents, contractors, licensors, service providers, subcontractors, suppliers, interns and employees, harmless from any claim or demand, including reasonable attorneys’ fees, made by any third-party due to or arising out of your breach of these Terms of Service or the documents they incorporate by reference, or your violation of any law or the rights of a third-party.

(Tur.) 14 - Tazminat

Alef'i ve ana şirketimizi, bağşirketlerimizi, iştiraklerimizi, ortaklarımızı, memurlarımızı, yöneticilerimizi, acentelerimizi, yüklenicilerimizi, lisans verenlerimizi, hizmet sağlayıcılarımızı, taşeronlarımızı, tedarikçilerimizi, stajyerlerimizi ve çalışanlarımızı makul olanlar dahil her türlü iddia veya talebe karşı tazmin etmeyi, savunmayı ve zararsız tutmayı kabul etmektesiniz. Bu Hizmet Koşullarını veya referans olarak dahil ettikleri belgeleri veya herhangi bir yasayı veya bir üçüncü tarafın haklarını ihlal etmeniz nedeniyle veya bunlardan kaynaklanan herhangi bir üçüncü şahıs tarafından yapılan avukatlık ücretleri size aittir.

 

(Eng.) 15 - Severability 


In the event that any provision of these Terms of Service is determined to be unlawful, void or unenforceable, such provision shall nonetheless be enforceable to the fullest extent permitted by applicable law, and the unenforceable portion shall be deemed to be severed from these Terms of Service, such determination shall not affect the validity and enforceability of any other remaining provisions.

(Tur.) 15 - Bölünebilirlik

Bu Hizmet Koşullarının herhangi bir hükmünün yasa dışı, geçersiz veya uygulanamaz olduğunun belirlenmesi durumunda, söz konusu hüküm yine de yürürlükteki yasaların izin verdiği en geniş ölçüde uygulanabilir olacaktır ve uygulanamayan kısım, bu Kullanım Koşullarından ayrılmış olarak kabul edilecektir. Hizmet, bu tür bir belirleme, kalan diğer hükümlerin geçerliliğini ve uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.


 


(Eng.) 16 - Termination 


The obligations and liabilities of the parties incurred prior to the termination date shall survive the termination of this agreement for all purposes.

These Terms of Service are effective unless and until terminated by either you or us. You may terminate these Terms of Service at any time by notifying us that you no longer wish to use our Services, or when you cease using our site.
If in our sole judgment you fail, or we suspect that you have failed, to comply with any term or provision of these Terms of Service, we also may terminate this agreement at any time without notice and you will remain liable for all amounts due up to and including the date of termination; and/or accordingly may deny you access to our Services (or any part thereof).

(Tur.) 16 - Fesih

Tarafların fesih tarihinden önce maruz kaldıkları sorumluluklar ve yükümlülükler, bu sözleşmenin feshinden sonra da tüm amaçlarla yürürlükte kalacaktır.

Bu Hizmet Şartları, siz veya bizim tarafımızdan feshedilmedikçe, feshedilene kadar geçerlidir. Bu Hizmet Koşullarını, Hizmetlerimizi artık kullanmak istemediğinizi veya sitemizi kullanmayı bıraktığınızda bize bildirerek istediğiniz zaman feshedebilirsiniz.

Bu Hizmet Koşullarının herhangi bir şartına veya hükmüne uyma konusunda kendi kararımıza göre başarısız olursanız veya başarısız olduğunuzdan şüphelenirsek, bu sözleşmeyi herhangi bir zamanda bildirimde bulunmaksızın feshedebiliriz ve ödenmesi gereken tüm tutarlardan siz sorumlu olursunuz (fesih tarihi dahil olmak üzere); ve/veya buna göre Hizmetlerimize (veya herhangi bir kısmına) erişiminizi reddedebiliriz.

(Eng.) 17 - Entire Agreement

The failure of us to exercise or enforce any right or provision of these Terms of Service

shall not constitute a waiver of such right or provision.

These Terms of Service and any policies or operating rules posted by us on this site or in respect to The Service constitutes the entire agreement and understanding between you and us and govern your use of the Service, superseding any prior or contemporaneous agreements, communications and proposals, whether oral or written, between you and us (including, but not limited to, any prior versions of the Terms of Service).

Any ambiguities in the interpretation of these Terms of Service shall not be construed against the drafting party.

(Tur.) 17 - Tüm Sözleşme

Bu Hizmet Koşullarının herhangi bir hakkını veya hükmünü uygulamamamız, bu hak veya hükümden feragat edildiği anlamına gelmez.

Bu Hizmet Şartları ve tarafımızca bu sitede veya Hizmetle ilgili olarak yayınlanan herhangi bir politika veya işletim kuralı, sizinle aramızdaki tüm anlaşmayı ve anlayışı teşkil eder ve önceki veya eş zamanlı tüm anlaşmaların, iletişimlerin ve tekliflerin yerine geçerek Hizmeti kullanımınızı düzenler; özlü veya yazılı olsun, sizinle aramızdadır (Hizmet Koşullarının önceki sürümleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere).

Bu Hizmet Koşullarının yorumlanmasındaki herhangi bir belirsizlik, taslağı hazırlayan tarafa karşı yorumlanmayacaktır.

(Eng.) 18 - Governing Law

These Terms of Service and any separate agreements whereby we provide you Services shall be governed by and construed in accordance with the Turkish laws.

(Tur.) 18 - Geçerli Kanun

Bu Hizmet Şartları ve size Hizmet sağladığımız her türlü ayrı anlaşma, Türk yasalarına göre yönetilecek ve yorumlanacaktır.

(Eng.) 19 - Changes to Terms of Service

You can review the most current version of the Terms of Service at any time at this page.We reserve the right, at our sole discretion, to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and changes to our website. It is your responsibility to check our website periodically for changes. Your continued use of or access to our website or the Service following the posting of any changes to these Terms of Service constitutes acceptance of those changes.

(Tur.) 19 - Hizmet Şartlarında Yapılan Değişiklikler

Hizmet Şartları'nın en güncel sürümünü istediğiniz zaman bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Web sitemizde güncellemeler ve değişiklikler yayınlayarak bu Hizmet Koşullarının herhangi bir bölümünü güncelleme, değiştirme veya değiştirme hakkını tamamen kendi takdirimize bağlı olarak saklı tutarız. Değişiklikler için web sitemizi periyodik olarak kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu Hizmet Koşullarında yapılan herhangi bir değişikliğin yayınlanmasının ardından web sitemizi veya Hizmeti kullanmaya devam etmeniz veya bunlara erişiminiz, bu değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir.

 

(Eng.) 20 - Contact Information

Questions about the Terms of Service should be sent to us at alef@alef.com.tr

(Tur.) 20 - İletişim Bilgileri

Hizmet Şartları ile ilgili sorular bize alef@alef.com.tr adresinden gönderilmelidir.