Profil

Yesim Yuksek Yesim Yuksek

Alef'in kurucusu, kuyumcu ve kuyumcu Yeşim Yüksek; tasarımlarının temel özelliği haline gelen özgün, yenilikçi ve zamansız formları sürekli aramasına rağmen koleksiyonları arasındaki bütünlük ile karakterizedir.

Yeşim Yüksel'in takı tutkusu 80'li yıllarda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenciyken ortaya çıktı. Kapalıçarşı, fakültesinin hemen yanında; Bizans ve Osmanlı mücevher mirasını cömertçe sunan, kısa bir süre sonra oldukça sık ziyaret ettiği altın yolundaki ilk tapınak oldu. Yeni fırsatları ve keşifleri değerlendirerek birçok sanatçı ve moda tasarımcısı ile işbirliği yaparak Türk markaları için moda aksesuar koleksiyonları hazırladı.rands.

90'lı yıllarda geleneksel takılara odaklanmaya karar verdi ve kıdemli bir ustadan 6 yıl çıraklık eğitimi aldı. Bu zorlu dönemde mesleğinin gizemlerini keşfetti; özellikle aşırı özveri ve tutku gerektiren yaratıcılık ve konsantrasyon. Usta bir kuyumculuk yolculuğu boyunca altını eritmeyi ve değerli taşları yerleştirmeyi deneyimledi. O zamandan beri mücevher ve objeler tasarlamak için altın, gümüş ve değerli taşlarla çalışıyor..

2001 yılından bu yana, bilgi birikimini gelecek nesillere aktarmak amacıyla seçkin öğrencilere atölye çalışmaları vermeye başladı.

Mimariden, edebiyattan ve yolculuklardan ilham alan Yeşim Yüksek, eserlerinde her zaman güçlü ve özgün yapıyı korumuştur. Tasarımlarında Orta Çağ, Art-Deco ve modern takıların etkileri bir arada görülüyor. Gotik Gelin ve Deco Gelin adlı iki eseri, 500 Alyans ve 21and “21stCentury Jewelry: Dünyanın en önemli 80 sanatçısı arasında, dolayısıyla 2007 ve 2011 yıllarında 500 Serisi Lark Kitaplarının En İyisi..

Günümüzde İstanbul gibi ilham verici bir şehirde, sanat galerileri ve sanatçıların yoğun olduğu bir bölgede, Yeşim Yüksek atölyesinde tasarım ve eğitim vermeye devam ediyor ve çalışmalarını Alef markası altında sunuyor.”.